علامه بلادی و مبارزه با انگلستان

علامه بلادی و رئیس علی دلاوری

آیت الله بلادی می نویسد: من برای اینکه خانهای منطقه (استان کنونی بوشهر) را در مبارزه ی با انگلیسی ها با خودمان همراه کنیم، با پای پیاده، خیلی از این مناطق را رفتم. دیلم، گناوه،  بندر ریگ ....

حیات داوود رفته که حیدر خان حیات داوودی و احمدخان انگالی را با خودشان همراه کنند و در مورد این افراد در کتاب خودش اظهار نظر کرده. از بوشهر برداشته رفته دلوار شهید دلواری را دیده. رفته خالو حسین دشتی را دیده. شهید رئیس علی دلواری از تک تیراندازها خواسته بود تا جایی که امکان دارد هندی ها را هدف نگیرند و سعی کنند انگلیسی ها را بزنند و بخصوص افسران عالی رتبه ی انگلیسی را بزنند.
آیت‌الله بلادی به چند زبان‌ از جمله عربی، لاتین، عبری و اردو آشنایی کامل داشته و به فنون جدید چون صنعت چاپ، عکاسی و روزنامه نگاری توجه می نموده و از آنها در مبارزه بهره می جست. او از مجاهدان خواست تا برای خود چاپخانه ای فراهم آورده و اخبار جنگ را به‌طور مرتب منتشر کنند.
آیت‌الله بلادی برای آنکه رویحه جهاد و نبرد با انگلیس را در مجاهدان تقویت نماید، طی مقاله ای مفاد دعای «مرزداران» صحیفه سجادیه امام زین العابدین (ع) را مورد بحث و بررسی قرار داد و فرازهای مهم و حساس این دعا را تجزیه و تحلیل کرد. این مقاله نیز در سطح وسیع چاپ کردند.

منبع: کانال تلگرامی سیره علما                     خبر در تلگرام

کلمات کلیدی: 

اسلام: